with Brak komentarzy

Góra Montjuic

Jedno z 2 wzgórz, które rozciągają się nad Barceloną. Ma ono 213 metrów wysokości i rozpościera się z niego przepiękny widok na morze i całe miasto.

Do dziś nikt nie potrafi w 100 % wyjaśnić skąd się wzięła nazwa góry. Wersje są 2: jest to nazwa pochodząca jeszcze dawnych  czasów kiedy panowali tu Karolingowie mieściła się tu nekropolia żydowska, bądź za czasów rzymskich nazywana górą Jowisza. Co do nekropolii żydowskiej nie wiadomo gdzie dokładnie się ona mieściła. 

Na jednym ze zboczy tejże góry ,  do dziś mieści się przepiękny cmentarz, który jak będziecie mieć wolną chwilę warto odwiedzić.

barcelona-widok zMontjuic

Cmentarz nie jest to wybór oczywisty, jednak wart spokojnej wizyty. Warto nie tylko przespacerować się wśród przepięknych nagrobków, ale również zobaczyć jak dziś chowają swoich zmarłych Hiszpanie. Sposób ten wzbudzi w niejednej osobie osobliwe uczucia.

Stara część cmentarza wzbudza zachwyt, jeśli chodzi o piękno nagrobków, nowoczesna zaś niekoniecznie. Cmentarz ten powstał pod koniec XIX wieku, z dala od centrum miasta, w pobliżu dzielnicy biedoty.  Budowali swe grobowce słynne rody barcelońskie, pracowali nad nimi zaś najsłynniejsi architekci epoki. Dlatego dziś możemy podziwiać piękne grobowce.

Na cmentarzu tym do dziś pochowanych jest 153 000 zmarłych. Z powodu braku miejsca nie buduje się grobów, jakie znamy z Polski. Na zboczu góry zobaczyć możemy mogiły składające się z kilku pięter.

Jak się dostać na wzgórze? Sposobów jest kilka, ja odważnym polecam jeden za pomocą kolejki linowej. Dostać się tam można z portu, następnie kolejka pomału przemieszcza się w stronę wzgórza. Jest to sposób jednak tylko dla tych, którzy nie mają lęku wysokości. 

Jest to kilkunasto minutowa przejażdżka, ale warta wydanych pieniędzy. Serdecznie polecam. Dla bardziej trwożliwych polecam przejazd autobusem lub metrem na plac Hiszpański i stamtąd już pieszo na górę.