with Brak komentarzy
Tibidabo kościół

Dam Ci to wszystko, jeśli złożysz mi pokłon. To według Biblii są słowa, które usłyszał Chrystus od szatana. Jak mawiali zamieszkujący to wzgórze mnisi to właśnie tu Szatan mógł kusić Chrystusa. Tibi dabo – tam to wszystko.

Wzgórze Tibidabo ma 500 metrów wysokości.

 Nazwa znana jest już od 1815 roku.

Pierwotne przeznaczenie wzgórza nie było jednak znane. Na wzgórzu znajdowały się dwie działki. Ich właściciele nie mówili początkowo o ich przeznaczeniu. W 1876 roku przybył do Barcelony Jan Bosko. Po jego wizycie jeden z właścicieli gruntu podjął decyzję przekazania terenu Janowi Bosko na budowę świątyni.

Tak też już w 1886 roku, stanęła na szczycie góry pustelnia. 

Na 518 metrach nad poziomem morza od 1886 roku podziwiać można pustelnię. Kilka lat później powstaje pustelnia.Świątynię konsekrowano dopiero w 1961 roku. Wiele nieprzewidzianych zwrotów wydarzyło się wokół świątyni i jej budowy. Kamień węgielny położono dopiero w 1902 roku,kilka lat później kościół zostaje ogłoszony Narodową świątynią pokutną. Podczas wojny domowej kosciół został zniszczony, później został odbudowany i przebudowany. W 1961 roku zostaje umieszczona na szczycie postać Chrystusa, ze złoconego brązu. W tym samym roku został on konsekrowany i podniesiono go do rangi bazyliki.

Krypta

W stylu modernistycznym, podziwiać można rzeźby  Eusebia Arnaua. Zobaczymy tam  postać Matki Boskiej Merce, św. Jakuba i Jerzego i ewangelistów.

Centralne miejsce zarezerwowane jest na ołtarz Najświętszego Serca Jezusa. Podziwiać można też mozaikę, a na niej między innymi sceny podarowania ziemi na Tibidabo Janowi Bosco,  czy grupę aniołów, którzy ofiarowują świątynię  na chwałę Boga.

krypta Tibidabo
Tibidabo kościół

Górny kościół

Górna, późniejsza część kościoła wybudowana została w stylu neogotyckim. Wybudowana z białego kamienia, miała nam się kojarzyć z oczyszczeniem, a jej wysokie wieże z szybującą do nieba duszą. Czy takie będziecie mieli skojarzenia, musicie się przekonać sami.

Figura Chrystusa

Figura odlana z brązu, ma 7,5 metra wysokości, waży niecałe 5000 kg. Została zamontowana na szczycie 75 lat po podarowaniu ziemi św. Janowi Bosco. Jezus według autorów rzeźby  odsłania serce chce wszystkich przyjąć do wspólnoty.

Chrystus Tibidabo