with Brak komentarzy

Hiszpania, letnie eldorado dla wszystkich stęsknionych za słońcem. Dzielii się na kilka regionów z różnej wartości atrakcjami, ale też różnym klimatem. Najbardziej znaną i najczęściej odwiedzana, to oczywiście Costa Brava, czyli dzikie wybrzeże. Jej stolicą jest oczywiście miasto Antoniego Gaudiego – Barcelona.

 

 

 

Jest to region słynący ze smacznej kuchni, wspaniałych krajobrazów, pięknych zabytków. Częste miejsce wypoczynku polskich turystów. Dlaczego warto tu przyjechać, poza wspomnianymi wcześniej walorami? Dla gwarantowanej pogody, niesamowitej atmosfery, przepięknych nie tylko górskich widoków. W Hiszpanii praktycznie wszędzie, z każdego nadmorskiego regionu w krótkim czasie dostaniecie się w góry. Jakie góry na Was czekają w Katalonii? Pireneje. Warto na pewno się udać do najbardziej znanego klasztoru Montserrat, nieopodal Barcelony, by zobaczyć czarną Madonnę, wysłuchać chłopięcego chóru, zobaczyć z bliska niesamowite twory skalne . Na najlepszą sangrię, jakże mocno kojarzony napój z Hiszpanią, warto udać się do Tossa de Mar.

Miasta, które warto zwiedzić w Katalonii, poza Barceloną, to Girona, Figueres, Pals, Tarragona,czy Besalu.

Kolejnym wartym odwiedzenia jest wybrzeże pomarańczy, czyli Costa del Azahar. Stolicą regionu jest Walencja. To stąd pochodzi większość hiszpańskich pomarańczy, których zbiory zaczynają się w październiku. Tu też uprawia się ryż, o czym mało kto wie. Warto wybrać się na wycieczkę po hiszpańskich polach ryżowych. Wyprawę w tę część Hiszpanii polecam głównie tym, którzy preferują bardziej błogie lenistwo, niż aktywny wypoczynek. Z ciekawych, dużych miast poza Vakencja ten region ma niewiele do zaoferowania, poza pięknymi, piaszczystymi plażami i słońcem przez prawie 300 dni w roku. Jeśli jesteś smakoszem i uwielbiasz nowe smaki i nowe połączenia koniecznie musisz udać się do restauracji w tym regionie. Ze względu na mnogość i łatwy dostęp do cytrusów wykorzystuhe się je w większości potraw. Nie powinny Cię zatem dziwić takie połączenia jak kurczak, ryba, czy wołowina w pomarańczach, czy z sosem pomarańczowym. Warto jednak odwiedzać małe miasteczka, które również często mają swoje zabytki, wieże, mury miejskie, kilkusetletnie kościółki, czy place i swoje regionalne przysmaki.

Kolejne warte wspomnienia , to wybrzeże Costa Blanca i Costa Luminosa, czyli okolice  Murcji, Benidormu, Alicante, czy Kartageny. Jest to region turystyczny, z wielkimi hotelami, turystyką masową, niezbyt świeżym jedzeniem i wszedobylskim hałasem.

Kolejne, tym razem polecane przeze mnie miejsce wypoczynku, to tak zwane Costa del Sol, czyli słoneczne wybrzeże,  czyli udajemy się w podróż do Andaluzji. Najciekawsze miasta regionu, to oczywiście Granada,Cordoba, Sewilla, Ronda, białe domki w Mijas,  czy Malaga. Wybrzeże to jest ze wszech miar godne zobaczenia, zasługuje również na odrębny wpis

To kiedy się wybierasz do Hiszpanii? Polecam już po szczycie sezonu, gdy zelżeją temperatury, a wciąż będzie ciepło, gdy spadną ceny, będzie mniej turystów i większa swoboda, czyli kiedy? Od drugiej połowy września.